ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկիին:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ հայ-եգիպտական հարաբերությունները հիմնված են երկու բարեկամ ժողովուրդների պատմամշակութային ու ավանդական ամուր կապերի վրա եւ համոզմունք հայտնել, որ միացյալ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի որակական նոր մակարդակի բարձրացնել այդ հարաբերությունները:
Կարեւորելով միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ կապերն այս հարթակում եւս նոր փուլ կթեւակոխեն:
Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը, եւ մեր երկիրը կարեւորում է բոլոր բնագավառներում Եգիպտոսի հետ համագործակցության առավել սերտացումը:
Անդրադառնալով եգիպտահայ համայնքի գործունեությանը՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայերը տարբեր ժամանակներում ապաստան են գտել Եգիպտոսում եւ իրենց ուրույն դերն ունեն այդ երկրի զարգացման ու բարգավաճման գործում:
Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկին Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել Եգիպտոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի շնորհավորանքն Ազգային ժողովի նախագահի բարձր պաշտոնում ընտրվելու եւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ:
Դեսպանը եւս ընդգծելով երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության պատմական ավանդույթներն ու ընդհանրությունները՝ կարեւորել է արդյունավետ համագործակցության զարգացումը տարբեր ոլորտներում՝ նշելով, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորն այդ կապերն ընդլայնելու եւ խորացնելու ուղղությամբ:

Ararat Mirzoyan Receives Ambassador of Egypt in Armenia
On February 5, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Egypt to Armenia Bahaa El Din Bahgat Dessouki.
The Head of the parliament has noted that the Armenian-Egyptian relations are based on the two friendly peoples’ historical-cultural and traditional firm ties and has expressed conviction that due to united efforts it will be possible to raise those relations to a new level.
Highlighting the inter-parliamentary cooperation in strengthening the bilateral relations expressed hope that the relations between the two countries would turn into a new phase on this platform.
The President of the National Assembly has underlined that the development of the relations with the Arab world is one of the priorities of Armenia’s foreign policy, and our country emphasizes the rapprochement of cooperation with Egypt in all spheres.
Touching upon the activity of the Egyptian Armenian community, the Head of the parliament has underscored that in different times the Armenians have found asylum in Egypt and have their unique role in the development and prosperity of that country.
Bahaa El Din Bahgat Dessouki conveyed to Ararat Mirzoyan the congratulation by the President of the House of Representatives of Egypt on being elected in the high position of the President of the National Assembly and the victory in the extraordinary parliamentary elections.
Once again stressing the historical traditions and commonalities of friendship between the two peoples, the Ambassador emphasized the development of the effective cooperation in different spheres, noting that during his tenure he would do his best for expanding and deepening those relations.