ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկիին:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ հայ-եգիպտական հարաբերությունները հիմնված են երկու բարեկամ ժողովուրդների պատմամշակութային ու ավանդական ամուր կապերի վրա եւ համոզմունք հայտնել, որ միացյալ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի որակական նոր մակարդակի բարձրացնել այդ հարաբերությունները:
Կարեւորելով միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ կապերն այս հարթակում եւս նոր փուլ կթեւակոխեն:
Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը, եւ մեր երկիրը կարեւորում է բոլոր բնագավառներում Եգիպտոսի հետ համագործակցության առավել սերտացումը:
Անդրադառնալով եգիպտահայ համայնքի գործունեությանը՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայերը տարբեր ժամանակներում ապաստան են գտել Եգիպտոսում եւ իրենց ուրույն դերն ունեն այդ երկրի զարգացման ու բարգավաճման գործում:
Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկին Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել Եգիպտոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի շնորհավորանքն Ազգային ժողովի նախագահի բարձր պաշտոնում ընտրվելու եւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ:
Դեսպանը եւս ընդգծելով երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության պատմական ավանդույթներն ու ընդհանրությունները՝ կարեւորել է արդյունավետ համագործակցության զարգացումը տարբեր ոլորտներում՝ նշելով, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորն այդ կապերն ընդլայնելու եւ խորացնելու ուղղությամբ:

5 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Арабской Республики Египет (АРЕ) в Армении Бахаа Эль Дин Бахгата Дисукии.
Глава парламента отметил, что армяно-египетские отношения опираются на прочные историко-культурные и традиционные связи, выразив уверенность, что совместными усилиями возможно поднять их на качественно новый уровень.
Выделив межпарламентское взаимодействие в укреплении двусторонних отношений, руководитель законодательного органа выразил надежду, что связи между РА и АРЕ на этой платформе также вступят в новую фазу.
Председатель НС подчеркнул, что одним из внешнеполитических приоритетов Армении является развитие отношений с арабским миром, и РА осознает важность еще большего упрочения сотрудничества с Египтом во всех сферах.
Коснувшись деятельности армянской общины АРЕ, глава парламента подчеркнул, что в разные периоды армяне находили пристанище в Египте и сыграли особую роль в развитии и процветании страны.
Бахаа Эль Дин Бахгат Дисукии передал А.Мирзояну поздравления председателя Палаты представителей Египта в связи с избранием на высокий пост спикера НС и победой на внеочередных парламентских выборах.
Посол, также подчеркнув исторические общности и традиции дружбы между двумя народами, особо выделил развитие сотрудничества в различных областях, отметив, что за время своего пребывания в должности сделает все возможное для расширения и углубления этих связей.